0 216 390 64 77
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mart, 2019

Mart, 2019

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK MART AYI BÜLTENİ

BİLİNÇLİ TEKNOLOJİ KULLANIMI

    Günümüzde değişen ihtiyaçlar ve bunun sonucu olarak sürekli gelişen teknolojik gelişmelerinde etkisiyle, birçok birey gündelik yaşama ilişkin üstesinden gelmesi gereken; araştırma yapmak, diğer bireylerle iletişim kurmak, alışveriş yapmak, bankacılık hizmetlerin faydalanmak gibi birçok konuda teknolojik gelişmelerin sunduğu olanaklardan, en çok kullanılan ve kolay ulaşılan internetten yoğun olarak faydalanmaktadır. Bu durumun yetişkinler, gençler ve çocuklar için ihtiyaçlarını giderme ve beklentileri karşılama konusunda zamandan tasarruf ve hız kazandırıyor olması dışında birde bilinçsizce kullanımlarda çeşitli zararları olabilmektedir;

  • İnternetin artık mobil telefonlar ile hayatımızın her anında her yaştan birey tarafından kolay ulaşılabilir olması çocuklar ve ergenlerin cinsel ve şiddet içerikli sitelere girmesi ve özellikle ergenlik dönemindeki bireylerin enerjilerinin karşı cinsi tanımaya da fazlasıyla yüklü olması nedeni ile yanlış ve olduğundan farklı bilgiler öğrenme ve davranış örüntüleri geliştirmelerine neden olabilmektedir.
  • Facebook, twitter, instagram snapchat gibi sanal arkadaşlıklar kurmak amacı ile de kullanılan uygulamalar ile çocuklar ve gençler yaşça daha büyük bireylerin hedefi haline gelebilmekte ve kendilerine zarar verebilecek arkadaşlıklar kurabilmektedirler.
  • Yine bu sitelerde bireyler kendilerini diğer insanlar tarafından kabul edilebilir hale getirmek adına olduklarından daha farklı, ideal benliklerini yansıttıkları bir profile bürünebilirler ki bunun yalnızca sanal ortamda kalması gündelik hayat işleyişlerine zarar verebilir.
  • Eğitim sisteminin değişmesi ve gelişmesinin bir sonucu olarak birçok okulda öğrenci merkezli eğitim- öğretim çalışmaları yapılmaktadır. Öğrenciler araştırma ve ana bilgiyi kendileri inşaa etme konusunda cesaretlendirilmektedir. Dolayısı ile öğrenciler araştırma ödevlerini yaparken teknolojik ilerlemelerin bir getirisi olan internetten fazlası ile yararlanmaktadır. Bu noktada önemli olan internet sitelerinde yer alan doğru ve yanlış bilgileri ayıklabilmek, her yazılan bilgiyi özellikle kaynak gösterilmemiş, bir literatüre dayanmıyor ise bilimsel bir gerçek olarak kabul edilmemesi gerektiğidir.

                Tüm bu ve buna benzer durumların önüne geçebilmek adına;

  • Çocuk ve ergenlik dönemindeki bireyler özellikle internet ortamındaki paylaşımlarına herkesin ulaşabileceğinin bilincinde olarak dikkat etmelidir. Bu noktada ailelerin çocukları ile sık sık sohbet etmesi, karşılaşabilecekleri negatif durumlara karşı onları bilinçlendirmeleri ve zaman zaman internet kullanımlarını kontrol etmeleri gerekmektedir.
  • Çocukların internet yolu ile pornografi ve şiddete maruz kalmaması adına aile güvenliği yazılımı kullanarak gerekli filtrelemeyi sağlayabilirsiniz.

 

  • Kişisel bilgilerin; adres, TC kimlik numarası, banka şifreleri gibi, gizliliği konusunda kişisel güvenlik ve dolandırıcılık konularına önlem olarak gereken önem gösterilmelidir.

     Teknolojiden yararlanmak ve teknolojiyi kullanmak zaman zaman bağımlılık noktasına ulaşabilir. Özellikle çocukluk döneminde geliştirilen zayıf sosyal ilişkilerin ergenlik dönemine yansıması ile birlikte, bu dönemde genç bireyler güvene dayalı sosyal ilişkiler geliştiremedikleri ve zayıf iletişim becerilerine sahip oldukları için bilgisayar oyunlarına, telefona bağımlı hale gelebilir ve sosyal yaşamdan giderek uzaklaşabilirler.   Bu durum bireyin psikolojik olarak yalnızlaşmasına, huzursuz hissetmesine, doyumsuzlaşmasına ve zamanla agresif kişilik yapısı geliştirmesine neden olur.

      Psikolojik etkilerin yanı sıra bireyde bilgisayar başında geçirilen zaman ile duruş bozuklukları, radyasyona maruz kalma, kas, eklem ve görme problemleri yaşanmaya başlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey aile ve çocuğun kaliteli zaman geçirmesi,   sözel paylaşımın ve iletişimin arttırılması, çocuğun teknolojik cihazlara ayırdığı zamanın daraltılması,  farklı sosyal ve spora dayalı hobiler edinmesinin sağlanmasıdır.

     Çocukluk döneminden itibaren, çocuğun televizyon, telefon, tablet ve bilgisayar ekranından mümkün olduğunca uzak tutulması,  paylaşıma dayalı ve ikili ilişkileri geliştirebilecek aktivitelerde bulunması, doğayla iç içe olabileceği, çevreyi, yaşayan canlıları birebir görerek, dokunarak, koklayarak keşfetmesi çocuğun yaratıcılığını arttıracağı gibi, ileriki yaşamına dair yaşam kalitesini de geliştirecektir. Bu bağlamda çocuk yaşamındaki boşlukları, teknolojik cihazlar ile doldurmaya gereksinim duymayacak, teknolojik cihazlardan yalnızca yaşamını kolaylaştırma konusunda yararlanacak ve hayatın içerisine daha fazla dâhil olabilecektir.