15 Ekim 2016 Cumartesi günü öğrencilerimiz bilinçli birer denizci olma yolunda bir etkinliğe daha adım attılar. Türkiye’deki bölümü TURMEPA himayesinde yapılan Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyasının İstanbul ayağı 12. Sınıf Öğrencimiz Alper KIRCA’nın liderliğinde Özel Eryetiş Reis Denizcilik Meslek Lisesi koordinatörlüğünde yapıldı.

Okulumuzdan 20 öğrencinin yanı sıra Özyeğin Üniversitesi, MEF Okulları, Kabataş Erkek Lisesi, UPS çalışanları ve bireysel gönüller ile 42 kişi olarak. Kınalıada Kumluk Plajı’ndan 483 kg atık topladık. Balıkçı malzemeleri, metal atık ve plastikler ile kişisel atıklar ve sigara izmaritleri çok baskın bir yüzdeye sahipti.

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası, ilk olarak “The Ocean Conservancy” adlı sivil toplum kuruluşu tarafından 1986 yılında, ABD’nin Texas eyaletinde düzenlendi. Gördüğü yoğun ilgi sonrası önce ABD eyaletlerine ve daha sonra tüm dünyaya yayılarak bir dünya kıyı temizleme gününe dönüşen kampanya, daha sonra uluslararası bir nitelik kazanarak lnternational Coastal Cleanup (ICC) adını aldı. Türkiye’de 2002 yılından bu yana TURMEPA himayesinde gerçekleştirilen ve deniz ve kıyı temizliği alanında bilinen en eski ve en büyük gönüllü katılımı olan etkinlik, ülkemizde UIuslararası Kıyı Temizliği Kampanyası olarak anılıyor.

Bu etkinlik nedeniyle Okulumuzun ismi TURMEPA ve Ocean Concervancy genelinde Uluslararası arenada her daim anılacak. Bu gururu bizlere yaşatan öğrencilerimize teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz…