0 216 390 64 77
Sosyal Medya Hesaplarımız

PANDEMİ KOŞULLARINDA OKULA DÖNÜŞ

PANDEMİ KOŞULLARINDA OKULA DÖNÜŞ

Zorunlu olarak verilmiş uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime dönüşün gerek öğrenci, gerek veli ve gerekse öğretmenlerde yarattığı pek çok farklı duygu bulunmaktadır. Mutluluk ve heyecan gibi olumlu olarak nitelendirdiğimiz bu duygulara zaman zaman endişe ve kaygı eşlik edebilmektedir. Öğrencilerin normal şartlar altında okulların açılmasına karşı duydukları heyecan ve endişelere bu dönem farklı olarak; yüz yüze eğitime uzun süre verilmiş ara ve devam etmekte olan pandemi koşullarında yüz yüze eğitimin yarattığı endişeler eklenebilmektedir. Dolayısıyla öğrencilerin okula dönüş ve uyum süreçlerini kolaylaştırmada faydalı olabilecek bazı öneriler aşağıda verilmiştir.

  • Çocuğunuz okulların tekrar yüz yüze eğitime dönerek açılıyor olması konusunda endişelere sahipse bilim insanları, doktor ve uzmanların görüşleri neticesinde bu kararın alınmasında bir sakınca görülmediğini anlatabilirsiniz. Bununla birlikte kurumumuzda Covid-19 Salgını kapsamında gerekli görülen tedbirlerin alındığını, kurum içerisinde sosyal mesafe, maske ve dezenfektasyon işlemlerinin yapıldığını ve kurumumuzda getirilen kurallar doğrultusunda eğitim kadromuz ve öğrencilerimize aşı kart kontrolü ve PCR testi kontrolü uygulamalarının yapılacağını anlatarak kendisini güvende hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Çocuğunuza okulda karşılaştığı herhangi bir sorun karşısında öğretmenleriyle, sizlerle ve rehberlik servisimizle rahatlıkla iletişime geçebileceğini hatırlatarak problem durumları karşısında neler yapabileceğiyle ilgili endişelerini azaltması konusunda yardımcı olabilirsiniz.
  • Çocuğunuza kendini virüsten nasıl koruyacağıyla ilgili bilgi vererek kendisini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak çocuğunuzun okuldayken maskesini indirmemesi;  maskesi ıslandığında yenisiyle değiştirmesi; yemeklerden, teneffüslerden ve kalabalık ortamlarda bulunduktan sonra sık sık ellerini yıkaması; okulumuzda bulunan dezenfektanlardan kullanması konusunda hatırlatmalarda bulunabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla okul dönüşü okul içerisinde yaşadıklarıyla, duygu ve düşünceleriyle ilgili konuşmalar yapabilirsiniz. Çocuğunuza tüm duygu ve düşüncelerini paylaşması konusunda rahat bir ortam sağlamanız önemlidir. Çocuğunuza onu yargılamadığınız ve her koşulda sevmeye devam ettiğinizi hissettirerek kendisini açması ve bu sayede rahatlaması konusunda destek olabilirsiniz.
  • Okula dönüşte öğretmenlerinin ve arkadaşlarının onu sevgiyle ve heyecanla karşılamayı beklediğini belirterek ilk günle ilgili kaygılarını hafifletmesine yardımcı olabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte rehberlik servisimiz desteğe ihtiyaç duyduğunuz tüm durumlarda olduğu gibi okula dönüş ve pandemi koşullarından doğan kaygı ve benzeri ihtiyaçlarda da destek vermeye hazır durumdadır.

Eryetiş Reis Denizcilik Meslek Lisesi olarak tüm öğrenci, veli ve öğretmenlerimizle birlikte başarı ve sağlığın hakim olduğu bir eğitim-öğretim yılı dileriz.

Elif ÇOLAK

Okul Psikolojik Danışmanı